Produkty zbożowe to podstawowy element naszej diety. Znajdują się one na dole piramidy żywienia, co oznacza że produktów tych powinniśmy spożywać najwięcej. Jednym z najczęściej wybieranych wyrobów zbożowych jest oczywiście chleb. Przyrządzamy z niego kanapki, podajemy do jajecznicy czy do dań obiadowych. Pieczywa spożywamy dość dużo, dlatego powinniśmy zadbać o jego jakość. Na rynku dostępny jest szeroki wybór chleba. Od pszennego, przez pszenno-żytni, żytni po orkiszowy. Wypiekany na drożdżach lub na zakwasie. Który chleb wybrać? Odpowiedź znajdziecie w tym artykule.

Chleb pszenny

Jest to najprostszy, najbardziej popularny rodzaj chleba. Od kiedy coraz bardziej zwracamy uwagę na to, co jemy chleb pszenny stracił wiele w naszych oczach. Wynika to z tego, że zawiera węglowodany proste czyli te, które nasz organizm szybko zamienia na energię. Takie pieczywo nie syci więc na długo. Jego niewątpliwą zaletą jest natomiast lekkostrawność. Będzie więc idealne dla osób mających problemy z układem pokarmowym.

Chleb żytni

Chleb żytni uważany jest za najzdrowszy rodzaj chleba. Zawiera o wiele więcej błonnika pokarmowego, pozytywnie wpływa więc na procesy trawienne zachodzące w naszym organizmie. Jest bogaty w witaminy z gr. B oraz kwas foliowy. Pieczywo żytnie posiada niski indeks glikemiczny – oznacza to, że nie powoduje gwałtownego wzrostu poziomu cukru we krwi. Będzie więc dobrym rozwiązaniem dla osób na diecie oraz diabetyków.

Chleb orkiszowy

Ten rodzaj chleba ceniony jest za swoje prozdrowotne właściwości. Orkisz zawiera sterole roślinne, które pozytywnie wpływają na funkcjonowanie układu krążenia. Spożywanie orkiszu powoduje obniżenie poziomu „złego” cholesterolu. Wybierając ten rodzaj pieczywa dostarczamy organizmowi witaminy A, D i E oraz cynk, miedź, selen, żelazo oraz wapń. Chleb orkiszowy jest też dobrym źródłem białka.

Na zakwasie czy drożdżach?

Starajmy się wybierać chleb na zakwasie. Zawiera on bakterie kwasu mlekowego, które są bakteriami probiotycznymi. Wspierają one naszą odporność i korzystnie wpływają na pracę przewodu pokarmowego. Ponadto pomagają usuwać szkodliwe dla naszego zdrowia toksyny. Dlaczego więc często chleb wypieka się na drożdżach? Wynika to z czasu, który jest wymagany do wypieku chleba. W przypadku chleba na zakwasie jest on znacznie dłuższy, drożdże stosuje się więc aby przyspieszyć ten proces.

Gdy już wiemy jaki chleb kupić zostaje już nam tylko wybór odpowiedniej piekarni. Kupując w lokalnej piekarni mamy gwarancję, że wypieki są najlepszej jakości i zawsze świeże. Bogatą ofertę pieczywa znajdziecie w https://piekarniagrzybki.pl/sklepy-firmowe/piekarnia-wola/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj