Mimo że naczynia kuchenne wykonane z aluminium jak patelnie używane są w kuchniach na całym świecie od wielu lat, to nie wszyscy zdajemy sobie sprawę ze specyfiki tego konkretnego materiału. Dlatego dziś temat ten omówimy nieco szerzej dla rozwiania wszelkich wątpliwości. Zapraszamy!

Dlaczego warto używać aluminium?

Aluminium jest doskonałym przewodnikiem ciepła, co czyni go idealnym wyborem do naczyń kuchennych. Przewodność cieplną metali mierzy się w w/mk lub watach na metr Kelvina. Tym samym przyjmuje się, że aluminium ma przewodność cieplną 16 razy większą niż stal nierdzewna.

Co to jest anodowane aluminium?

Jeśli pozostawisz aluminium wystawione na działanie powietrza, naturalnie utworzy cienką warstwę tlenku glinu na powierzchni. Chociaż ta warstwa jest bardzo cienka, jest jednocześnie niezwykle twarda. Dodatkowo zapobiega dalszemu utlenianiu metalu, tworząc barierę między aluminium a powietrzem. Naukowcy nazywają ten proces „pasywacją”, co oznacza, że metal staje się pasywny, a nie reaktywny.

Teraz w celu pogrubienia warstwy tlenku glinu metal poddawany jest procesowi elektrochemicznemu zwanemu anodowaniem. Tworzy to znacznie grubszą warstwę niereaktywnego tlenku glinu, tworząc tzw. aluminium anodowane lub anodowane na twardo.

Czy anodowane aluminium jest tym samym, co twarde anodowane aluminium?

Chociaż oba oznaczają warstwę tlenku glinu na powierzchni metalu, istnieje między nimi różnica. „Twardo anodowany” w dużym uproszczeniu odnosi się do jeszcze grubszej warstwy tlenku glinu. Wówczas ma dwukrotnie większą wytrzymałość niż stal nierdzewna, zyskuje niereaktywność oraz odporność na korozję i ścieranie.

Czy twarde anodowane aluminium może się odkleić?

Warstwa tlenku glinu w anodyzowanym aluminium nie przypomina farby ani powłoki, ale jest całkowicie wtopiona w metal podstawowy. To znaczy, że jest jego częścią, tym samym nie może się odklejać ani odpryskiwać.

Według niektórych jest również prawie tak twardy jak diament. Dlatego świetnie sprawdza się w zapobieganiu zadrapaniom i odsłanianiu aluminiowego rdzenia.

Czy twarde anodowane aluminium nie przywiera?

Twarde anodyzowane aluminium jest „niskoprzywierające”, a nie całkowicie nieprzywierające. Większość patelni z twardego anodowanego aluminium jest obecnie pokryta powłoką zapobiegającą przywieraniu.

Jaka jest różnica między twardym anodowanym aluminium a powłoką nieprzywierającą?

Anodowane aluminium zostało początkowo opracowane przez firmę Calphalon w 1968 roku w odpowiedzi na wysokie wymagania szefów kuchni w profesjonalnych kuchniach. Linia Calphalon Commercial Hard Anodized została później udostępniona publicznie w 1976 roku, aby również kucharze domowi również mogli cieszyć się tego typu naczyniami. Jednak ten produkt nie jest już dostępny i został zastąpiony tradycyjnymi naczyniami z powłoką zapobiegającą przywieraniu.

Podsumowanie

Aluminium jest jednym z najpopularniejszych materiałów, z których wytwarza się naczynia kuchenne. Można być całkowicie pewnym co do bezpieczeństwa ich użytkowania i skuteczności przygotowywania poszczególnych dań. Zwłaszcza gdy ma się pod ręką produkty kuchenne tego typu oferowane przez sprawdzonych sprzedawców.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj