Karob, szarańczyn strąkowy i ceratonia to mniej znane określenia chleba świętojańskiego. Roślina ta ma jednak niewiele wspólnego z chlebem, gdyż są to strąki drzewa karobowego z rodziny bobowatych. Czym wyróżnia się karob i dlaczego warto wprowadzić ten składnik do swojej diety?
Chleb świętojański – skąd wzięła się nazwa?
Nazwa chleba świętojańskiego odnosi się do czasów biblijnych, a dokładniej do postaci św. Jana Chrzciciela, który w czasie odosobnienia miał żywić się szarańczynem strąkowym, czyli chlebem świętojańskim. Karob pojawia się także w przypowieści o Synu Marnotrawnym, który również miał zaspokajać głód jego strąkami. Drzewo karobowe występowało na Ziemi Świętej już w czasach Jana Chrzciciela, więc jest to roślina obecna w diecie człowieka od setek lat.
Karob w proszku a guma karobowa – różnice
Wiele osób myli mączkę chleba świętojańskiego z karobem w proszku. Błędne informacje można znaleźć nawet w opisach suplementów na stronach niektórych sklepów. Warto jednak wiedzieć, że karob w proszku i guma karobowa nie są tym samym.
Guma karobowa, czyli mączka chleba świętojańskiego (E410) to naturalna substancja zagęszczająca używana do produkcji żywności. Mączka jest naturalnym polisacharydem pozyskiwanym z nasion drzewa karobowego i występuje w postaci białego lub żółtawego proszku. Składnik ten jest bezpieczny dla zdrowia, a jego jedynym skutkiem ubocznym mogą być wzdęcia. Znajdziemy go między innymi w lodach, polewach, mleku modyfikowanym, jogurcie, maślance, kefirze, dżemach, sosach i żywności bezglutenowej.
Z kolei karob w proszku powstaje z owocni strąków karobu, które pozyskujemy po oddzieleniu nasion. Proszek ten jest słodkawy, brązowy i pachnie czekoladowo, dlatego może być wykorzystywany jako alternatywa dla kakao i stosowany do pieczenia ciast. Z karobu możemy uzyskać też melasę, a więc zdrowszy zamiennik cukru.
Chleb świętojański – zastosowanie w kuchni i właściwości zdrowotne
W sklepach ziołowych oferujących superfoods coraz częściej pojawiają się produkty zawierające karob w proszku. Chleb świętojański ma bowiem wiele właściwości odżywczych i korzystnie wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Proszek z karobu możemy dodawać do jogurtów, musli, lodów, koktajli, wypieków, ciasta naleśnikowego i innych produktów spożywczych. W związku z tym, że chleb świętojański wyróżnia się czekoladowym smakiem, możemy śmiało wykorzystywać go do robienia kakao czy gorącej czekolady. Jednak w przeciwieństwie do kakao karob nie uczula, dlatego może być stosowany przez alergików. Znajdziemy w nim również mniej tłuszczu niż w klasycznym kakao.
To jednak nie wszystkie zalety chleba świętojańskiego. Karob jest nie tylko pyszny, lecz również zdrowy, gdyż zawiera błonnik pokarmowy, białko, wapń, żelazo, fosfor, magnez, miedź, mangan, witaminę B6, selen i potas. Już 2 łyżki sproszkowanego karobu pokrywają ponad 20% dziennego zapotrzebowania na błonnik. Chleb świętojański daje uczucie sytości na dłużej, zapobiega zaparciom, obniża poziom złego cholesterolu i korzystnie wpływa na pracę układu trawiennego i oddechowego.