Wina wytrawne uchodzą za najbardziej szlachetne ze wszystkich win. W ich przypadku zaszła bowiem pełna fermentacja alkoholowa, w wyniku czego z trunku zostały usunięte niemal wszystkie cukry, powstało bardzo dużo tanin, a wcale niekoniecznie pojawiło się dużo alkoholu. Wina wytrawne wcale nie muszą być winami mocnymi – najczęściej mocne są tylko w smaku. Wina wytrawne ceni się także za to, że jest to rodzaj win, które najdłużej leżakują. Są do tego w naturalny sposób predestynowane, a długie pozostawanie w beczkach pozwala im na przyjęcie części aromatu drewna, co dodaje im charakterystycznego zapachu. Możliwość korzystania z wina z wielu różnych roczników pozwala wybrać te, które odpowiadają nam najbardziej. Jak jednak odnaleźć najlepsze wino wytrawne?

Dominacja cabernet sauvignon

Nie powinno być dla nikogo zaskoczeniem, że najlepsze wina wytrawne w ocenie somelierów to najczęściej produkty uzyskane dzięki szczepowi cabernet sauvignon, czyli najpopularniejszej winorośli na świecie. Uzyskała ona swój status właśnie dzięki temu, że powstają z niej znakomite wina wytrawne.
Na szczególną uwagę zasługują tutaj wina francuskie, w przypadku których każdy region posiada bogate tradycje ustalające wszystkie kwestie związane z produkcją wina od wyboru miejsca do zasadzenia winorośli, aż po korkowanie i transport butelek. Szczególne znaczenie ma tutaj zwłaszcza rodzaj beczek, w jakich wino leżakuje. Za najlepsze uchodzą beczki dębowe, ale tu w dużej mierze liczą się osobiste wrażenia na kubeczkach smakowych.
Dla najlepszego wina wytrawnego z cabernet sauvignon wielkie znaczenie ma temperatura. Wina z północy i zachodu kraju, regionów chłodniejszych, są zazwyczaj dość ciężkie, mają posmak porzeczki, a nawet tabaki. Z kolei wina z południa oraz z centralnych części kraju są lżejsze i znacznie częściej można wyczuć w nich owoce słodsze, na przykład czarną porzeczkę.

Merlot

Cabernet sauvignon jest na pewno najpopularniejszy, co jednak nie oznacza, że koniecznie musi to być wino najlepsze. Bardzo często somelierzy wskazywać nam będą raczej merlota, czyli tak naprawdę mieszanki oparte przede wszystkim o szczep merlot, ale z licznymi dodatkami miejscowymi. Jako ciekawostkę można przywołać wino Château Pétrus, wino wytrawne, które przez 20 lat szczyciło się mianem najdroższego trunku świata. 95% wykorzystywanej do jego produkcji winorośli to merlot, a pozostałe 5% to mieszanki, które są absolutnie unikatowe. Zapewniają one winu śliwkowe i czereśniowe aromaty, dzięki czemu jest to napój delikatniejszy.

www.faktoriawin.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj