Napój sojowy, czy inaczej mleko sojowe, to stale zyskujący na popularności zamiennik tradycyjnego mleka krowiego. Coraz więcej osób z chęcią sięga po tę roślinną alternatywę. I nie ogranicza się to tylko do osób cierpiących na nietolerancję laktozy, ale także tych, którzy doceniają prozdrowotne właściwości napoju i jego oryginalny smak. Oprócz tego, po napój z soi chętnie sięgają weganie, wegetarianie oraz osoby z alergią na kazeinę.
Napój sojowy – jak powstaje?
Mianem napoju sojowego określamy produkowany z ziaren soi ekstrakt wodny, który stanowi mieszankę tłuszczów, węglowodanów oraz białek. Na rynku dostępnych jest wiele wersji smakowych np. waniliowe czy czekoladowe. Warto jednak wybierać produkty z najprostszym składem, bez aromatów, słodzików i ulepszaczy smaku. Najlepiej, gdy w składzie znajduje się przede wszystkim woda, ziarna soi oraz sól morska. Niektóre z napoi wzbogacane są dodatkowo o minerały i witaminy. Napój sojowy z powodzeniem możemy przyrządzić sami w domu, a jedynymi składnikami do jego wykonania będą woda i ziarna soi.
Właściwości napoju sojowego
Zawartość składników odżywczych w wybranym napoju sojowym w dużej mierze zależy od marki, na jaką się decydujemy. Niezależnie jednak od tego, czy producent zdecydował się wzbogacić je o wapń, czy witaminy A i D, w napoju znajdziemy kwas foliowy, potas oraz witaminy z grupy B. Oprócz tego w jego składzie odnajdziemy kwasy tłuszczowe omega 3 i omega 6, witaminę E, lecytynę oraz izoflawony. Do grupy izoflawonów należy między innymi genisteina, nad którą prowadzono badania mające potwierdzić jej działanie antynowotworowe. Z obserwacji naukowców wynika, że w krajach azjatyckich, gdzie spożycie soi i produktów z niej uzyskiwanych jest znacznie większe niż w Europie czy Stanach zjednoczonych, zachorowalność na choroby nowotworowe jest mniejsza. Oprócz tego, podkreślenia wymaga fakt, że soja jest bogatym źródłem fitoestrogenów, które mogą pozytywnie wpływać na łagodzenie objawów menopauzy u kobiet. Spożywanie produktów sojowych może bowiem wspomagać walkę ze zmęczeniem, kłopotami z koncentracją i snem oraz rozdrażnieniem.
Korzyści dla zdrowia
Spożywanie napoju sojowego w rozsądnych ilościach może być korzystne dla naszego organizmu. Stosowanie go jako zamiennika mleka krowiego wpływa pozytywnie na hamowanie ilości cholesterolu, który transportowany jest do krwi. Co za tym idzie, zawarty w napoju tłuszcz nie odkłada się w naczyniach krwionośnych. To z kolei zapobiega miażdżycy, która polega na zamykaniu się świata naczyń krwionośnych. Napój sojowy nie podwyższa poziomu kwasu żołądkowego, dzięki czemu może być stosowany przez osoby zmagające się ze schorzeniami układu pokarmowego. Warto podkreślić również fakt, że spożywanie napoju sojowego może obniżać ryzyko otyłości, wystąpienia wahań nastroju, bezsenności czy depresji. Napoje sojowe mogą docenić również osoby będące na diecie odchudzającej oraz zmagające się z cukrzycą. Napój taki charakteryzuje się bowiem małą kalorycznością oraz niskim indeksem glikemicznym. Cena mleka sojowego także staje się coraz korzystniejsza. Warto więc przynajmniej spróbować.