Pandemia zmieniła nasze codzienne życie. Mimo iż coraz więcej miejsc jest otwartych, nasze konsumenckie nawyki mocno się zmieniły. Czy tak już zostanie?

Planuj – oszczędzaj

W pierwszych tygodniach pandemii, kiedy obostrzenia były naprawdę liczne, wyjście po zakupy stawało się prawdziwą wyprawą. Wiele osób zrezygnowało też z codziennego uzupełniania domowych zapasów na rzecz większych zakupów raz na dwa, trzy tygodnie. Takie podejście wymusiło też robienie szczegółowych list zakupów. Chcąc spędzać jak najmniej czasu w przestrzeni publicznej, ograniczyliśmy „włóczenie się” po sklepie. Zakupy stały się zaplanowaną czynnością. Efekt? Oszczędność czasu i pieniędzy. W koszyku przestały lądować dodatkowe produkty, które wpadły nam w oko. Zaplanowane dokładnie zakupy idealnie też wpisują się w trend „zero waste” – dzięki temu, że z wyprzedzeniem umiemy określić czego będziemy potrzebować, wyrzucamy znacznie mniej produktów. Dotyczy to nie tylko branży spożywczej, ale i kosmetycznej.

Co ciekawe, zamknięci w domach często zaczynaliśmy bardziej zwracać uwagę na to co jemy, eliminując żywność wysoce przetworzoną. Warto wspomnieć chociaż „modę” na pieczenie chleba – bez konserwantów, na prawdziwym zakwasie.

Kupuj online

Nasze zwyczaje konsumenckie zmieniły się również w zakresie zakupów online. Sprzedaż przez sklepy internetowe znacząco wzrosła. Czy ten trend się utrzyma? Po pandemii na pewno z przyjemnością wrócimy do tych sklepów, w których chcemy czegoś dotknąć, przymierzyć, dopasować idealny odcień. A jednak, jest duża szansa, że zakupy online na stałe wpiszą się w nasze zwyczaje. Perfumerie i firmy kosmetyczne znacząco poszerzyły zakres e-konsultacji, dzięki którym wybierzemy nawet idealny podkład. Firmy odzieżowe coraz częściej oferują darmową dostawę i sprawny zwrot, co sprawia, że możemy przymierzyć wszystko w zaciszu własnego domu i na spokojnie zastanowić się nad zakupem. Nawet zakupy spożywcze stały się wygodniejsze, od kiedy ciężkie torby do domu przynosi kurier. Kupując online, jesteśmy też w stanie od razu porównać oferty różnych sklepów (na przykład wybierając sprzęt elektorniczny) i wybrać najlepszą cenowo opcję. Jest to duża przewaga e-shoppingu nad wizytą w kilku galeriach, rozsianych po całym mieście. Polecam sprawdzić gazetki supermarketów online na Kupino.pl.

Pandemia zmieniła nasze zwyczaje. Warto jednak zastanowić się nad tym, czy niektóre z nich nie uległy zmianie na lepsze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj