Piwo podobnie jak wino występuje w wielu rodzajach, dlatego w zależności od właściwości danego gatunku powinno się je serwować w innym naczyniu. Ma to na celu stworzenie jak najlepszych warunków do degustacji trunku. Obecnie dostępnych jest wiele kształtów i rozmiarów szklanek do piwa, niektóre z nich mają specjalne przeznaczenie, a inne nie. Jakie szkła do piwa są najpopularniejsze na rynku i jak poprawnie je wykorzystać?

Kufle do piwa

Kufel to naczynie, z którym najbardziej kojarzymy podawanie piwa. Nic w tym dziwnego, ponieważ jest to najstarszy sposób serwowania tego trunku. Charakteryzuje go prosta budowa, najczęściej wykonany z grubego szkła i posiada duże ucho, które umożliwia wygodne trzymanie go w dłoni. Jest jednym z najbardziej uniwersalnych sposobów spożywania piwa i nie wykazuje specjalnych właściwości sensorycznych. Nadaje się idealnie do spożywania ulubionego piwa w gronie znajomych.

Weizen glass

Szklanki do piwa tego rodzaju są smukłe i wysokie. Charakteryzują się zwężeniem w dolnej części, co umożliwia kumulowanie się aromatów oraz utrzymanie piany. Wysoka piana to jeden z nieodłącznych elementów piwa pszenicznego w stylu niemieckim, do którego przeznaczona jest wspomniana szklanka, czyli hefeweizen, weizenbock czy kristalweizen.

Pokale do piwa

Pokal charakteryzuje się specyficznym kształtem, który przypomina kielich, co oznacza, że jest to szklanka na nóżce. Ten rodzaj szkła bardzo często spotykany jest w barach, ponieważ jest dość uniwersalny. Nie należy do naczyń degustacyjnych, dlatego ze względu na jego szerokie zastosowanie warto zawsze mieć pokale do piwa w zanadrzu. Pasują do piw takich jak pils, doppelbock oraz lager.

Pilsner flute

Naczynie do serwowania pilsnerów powinno być wysokie, o prostych ściankach, zwężających się u dołu. Najczęściej spotykane są szklanki na okrągłej stopce. Taki kształt umożliwia dobre trzymanie piany oraz optymalne ukazanie barwy trunku. Ważne, aby ścianki nie były zbyt grube, ponieważ wtedy uwalniające się bąbelki nie będą widoczne.

Goblet

Wyglądem przypomina bardziej solidny kielich niż smukły kieliszek. Wykonany jest z grubszego szkła niż pokal, ale jego góra jest znacznie szersza. Goblet został stworzony z myślą o mocnych belgijskich piwach typu apa. Dzięki swej budowie pozwala utrzymać pianę oraz kumulować aromaty. Oprócz swoich właściwości degustacyjny ten rodzaj szkła jest niezwykle efektowny i świetnie prezentuje się za barem.

Gdzie kupić solidne szkło do piwa?

Szklanki, kufle do piwa czy pokale można kupić w wielu sklepach stacjonarnych oraz online. Niestety ich jakość często pozostawia wiele do życzenia. Wysokiej jakości szklane naczynia warto nabywać w renomowanych sklepach, specjalizujących się w zaopatrywaniu branży gastronomicznej. Jedną z opcji, która może pochwalić się ciekawą selekcją asortymentu od uznanych producentów jest sklep Chestore.pl. Znajdziesz tam nie tylko ciekawy wybór zastawy szklanej do użytku domowego, ale także szereg produktów profesjonalnych. Wyposażenie barów, kuchni oraz akcesoria w przystępnych cenach możesz zamówić już teraz.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj